ARAMA
Kahramankazan Belediyesi

Yazıbeyli Mahallesi

Geri
Yazıbeyli Mahallesi

Yazıbeyli Mahallesi

İlçeye uzaklığı 4 km. Rakım 875 m. 35 hane ve nüfusu 246’dır. İlçenin Güneyinde yer alır. Eski ismi Halkavun’dur. 28.09.1961 tarihinde ismi Yazıbeyli olarak değiştirilmiştir. 19.yy. Osmanlı Temettuat Defterlerinde Murtazaabad Kazasına bağlı Halkasulu adlı bir köy ismi geçmektedir. Bu mahalleye ait ve adına vergi kaydı bulunan kişilerden bir çoğunun ismi bu gün Yazıbeyli Mahallesi yaşlıları tarafından hatırlanmaktadır. Buradan yola çıkarak o zamanki Halkasulu köyü büyük ihtimalle bu günkü Yazıbeyli mahallesidir. 1934-1961 yılları arasında nahiye merkezidir. Türk Dil Kurultayına katılmak üzere Ankara’dan yola çıkan M.Kemal Atatürk, 16 Temmuz 1934 tarihinde o zamanki ismiyle Halkavun Mahallesi’ne uğramış ve burada Kazan Köyü Muhtarı Satıkadın tarafından karşılanarak kendisine ayran ikram edilmiştir. 1962 yılında açılan ve 80 öğrenci kapasiteli yatılı Yazıbeyli Talebe Yurdu adıyla dini eğitim veren bir yurt bulunmaktadır.

Geçim kaynağı tarım hayvancılık. Ova Çayı kenarında bulunan mahallenin arazisi oldukça düzdür. Şulu tarım yapılabiliyor. Sulama suyu DSI sulama kanallarından sağlanır. Şeker pancarı, fasulye, buğday, arpa ekilmektedir. Mahalle halkının yarısına yakın bir kısmı ek olarak sütçülük yapmaktadır.

Sülale isimleri: Karadayılar (Gencer), Sipahioğulları (Ertürk, Gencer), Katip oğulları (Sümer), Ibişler (Gençtürk), Karacalar (Karaca) Tarihi turistik yerler: Mahallede yapılış tarihleri bilinmeyen 2 tane tarihi çeşme bulunmaktadır.