ARAMA
Kahramankazan Belediyesi

Yassıören Mahallesi

Geri
Yassıören Mahallesi

Yassıören Mahallesi

İlçeye uzaklığı 4 km. Rakım 950. İlçenin Batısında yer alır. Köyün ismi eski kayıtlarda “Yassıviran” olarak geçiyor. Köy 56 hane ve nüfusu 186’dır. Düz bir arazi üzerinde kurulmuş olan köyün toprakları oldukça verimlidir. Kazan büyük ölçüde bu köyün toprakları üzerinde kurulmuştur.

Sülale Isimleri: Sarıcıgiller (Sarıca), Abacılar (Abacı), Karamemetler (Karataş), Karahüseyingiller (Aydın), Veligiller (Kuruçay).

Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyde 4.000 ile 10.000 arasında kapasiteye sahip 22 tane tavuk kümesi bulunuyor. Ayrıca süt üreticiliğine yönelik büyükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Yetiştirilen ürünler: kavun-karpuz, buğday, fasulye, arpa. Tarihi ve turistik yerler: Kilise mevkii, Aynalı Pınar, Sinap Tepe. (Sinaptepe de 1995 yılında yapılan doğa tarihi araştırmalarında 9.8 milyon yaşında bir maymunun fasili bulunmuştur.)

16, yüzyılın, sonlarında Anadolu’da başlayan Celali İsyanlarının önde gelen isimlerinde Kalenderoğlu Mehmet Paşa’nın bu köyden olduğu tarih kitaplarında yer almaktadır.

Tarihi turistikyerler: Tarihi köy çeşmesi.