ARAMA
Kahramankazan Belediyesi

Tekke Mahallesi

Geri
Tekke Mahallesi

Tekke Mahallesi

İlçeye uzaklığı 16 km. Rakım 1350. 50 hane ve nüfusu 106’dır. ilçenin Kuzey Batısında yer alır. 1998 yılında bağlı bulunduğu Kızılcahamam’dan ayrılarak Kazan’a geçmiştir. Karabayır Tepesinin eteklerinde kurulmuş olan köyün eski ismi 15-16. yüzyıllarda Akçakavaktır. Zamanla 5-1 0 haneli küçük komşu köylerin (Ortaköy, Hacıköy, Verana,Onurlar) eşkiya korkusu nedeniyle, Durhasan Beyin himayesine girmesiyle Beyköy adını alır. Daha sonra Durhasan (Turasan-Durasan) Beyin kurduğu tekkeye izafeten de Tekke adını almıştır. Ancak, Cumhuriyetin ilanıyla Tekke ve Zaviyelerin kaldırılmasının ardından Verimli olarak değiştirilmiştir. 1998 yılında Kazana bağlanırken köy halkının müracaatı üzerine 03.10.1997 tarihinde tekrar Tekke ismi geri alınmıştır.

Etrafı çam ormanlarıyla kaplıdır. Bu bakımdan Kazan’nın birkaç köyünden biri durumundadır. Köyde geleneksel olarak her yıl Gözleme Festivali düzenlenmektedir.

Geçim kaynağı Tarım hayvancılık. Engebeli bir araziye sahip olan Tekke köyünde kuru tarım yapılıyor. Arpa, buğday, nohut ekimi yapılan ürünlerdendir. Halkın bir kısmı ek olarak sütçülükle uğraşmaktadır. Köyde bir adet de 20 bin hayvan kapasiteli tavuk kümesi bulunuyor.

Sülale isimleri: Ağalar (Taşko paran,Yüksel), Hacıimamlar (Altıntaş), Ostigil (Soyemir) ,Tagışgil (Çetintaş), Kırmızıoğulları (Kırmızı), Gıdıllar (Bozkurt) Delimemetler (Hasdemir), Pırısgiler (Gençsoy), Hatıplar (Ayhan), Mahmutlar (Ozer), Karaşerifler (Ozer).

Tarihi turistlik yerler: Durhasan Şah Türbesi, halen türbesi bu köyde bulunan Durhasan şah, Kırım Savaşında ün kazanmış Duman Ağa’nın oğludur. Akçakavak başta olmak üzere bu bölgede geniş bir mülk edinmiş ve daha sonra bu mülkünü vakfetmiştir. Olümünün ardından kendisi adına yapılan türbede karısı ve kızıyle birlikte yatan Durhasan Bey’in anısı köy halkı tarafından yaşatılmaktadır. Köyün girişinde bulunan türbesinin yanına sonradan inşa edilen camide Cuma ve Bayram namazları kılınmaktad ı r. Köyün etrafının çam ormanlarıyla kaplı olması itibari ile zengin bir mesire alanına sahiptir.