ARAMA
Kahramankazan Belediyesi

ARAMA KURTARMA BİRLİĞİ DONANIM...

Geri

ARAMA KURTARMA BİRLİĞİ DONANIMINI ARTIRDI

17 Kasım 2023

HABERİ DİNLE

Kahramankazan Belediyesi Arama Kurtarma Birliği ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) iş birliğiyle Antalya'da gerçekleşen dalış eğitimi, görsel şölenle renklendi.

 

Kahramankazan Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren ve Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz’un destekleriyle büyüyen Arama Kurtarma Birliği, 19 kişinin katılımıyla Antalya Belek'te 1 hafta süren Suda Arama Kurtarma eğitimi aldı. Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu onaylı Uluslararası geçerli CİMAS 1 Yıldız Dalgıç eğitimi, su üstü ve su altı arama kurtarma eğitimi gerçekleştirildi. Ekip eğitim kapsamında 18 metreye kadar dalış yapmayı, su üstünde bot, rafting botu, kano kullanmayı, maske, palet, şnorkel ile akarsuda arama yapmayı, yüksek debili suda kendisini ve kazazedeyi kurtarmayı öğrenmiş oldu. Her bir eğitim için ise ekibe sertifika verildi. Alınan eğitim sonucunda Kahramankazan Belediyesi Arama Kurtarma Birliği sel ve su taşkınlarında oluşabilecek can kayıplarında olaylara müdahale edebilecek kapasiteye yükselmiş oldu.

 

Ayrıca ekip dalış sırasında Türk bayrağı ile birlikte Kahramankazan Belediyesi'nin bayrağını açarak anlamlı bir gösteriye imza attı. Deneyimli dalgıçlar, eğitim sırasında güvenlik ve koordinasyon konularında pratik bilgileri paylaşırken, birlikte gerçekleştirilen etkinliğin ekip ruhunu güçlendirdiği görüldü. Dalış sırasında derin sular altında Türk bayrağı ve Kahramankazan Belediyesi'nin bayrağının dalgalanması, birlik ve dayanışma mesajı vurguladı.

 

Düzenlenen anlamlı etkinlik acil durum müdahale yeteneklerini artırmayı hedefleyen önemli bir adım olarak kayda geçti.  Ayrıca Kahramankazan Belediyesi Arama Kurtarma Birliği’nin 6 Şubat’ta asrın felaketi olarak adlandırılan acı depremde afet bölgesinde gösterdiği öz verili ve başarılı çalışma sonrası ekibin daha güçlü ve daha donanımlı hale getirilmesi için çalışmaların artırıldığı görüldü. Arama Kurtarma Birliği eğitim sonunda Başkan Oğuz’a desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundular.