WhatsApp Hattı
0552 444 39 02
BAŞKANIMIZ
ANKET
Web Sitemizi Beğendiniz mi?
Mükemmel
Güzel
Fena Değil
Beğenmedim
BAŞKAN'IN BİYOGRAFİSİ
1970’te Kahramankazan’ın Örencik Köyü’nde doğdu. 1985 yılında Sincan İmam Hatip Orta Okulu’ndan, 1988 yılında da Sincan lisesinden mezun oldu. İlk lisans eğitimini ABD Preston Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamlayan Lokman ERTÜRK, daha sonra Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Programı Bölümünü başarıyla tamamlamıştır. St.Clements Üniversitesinde “Siyaset Bilimi” üzerine Yüksek Lisans yapan Ertürk, eğitim hayatına hız kesmeden devam ederek; Başkent Üniversitesi Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans programında eğitimine devam etmektedir.

Uluslararası halk kültürü Sempozyumlarında birçok bildiri sunarak, halk kültürü ve araştırmalarına yaptığı katkılarından dolayı Azerbaycan Bakü Asia Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanına layık görüldü.

Siyasal ve sosyal hayatta genç yaşta aktif rol üstlenen Lokman Ertürk, Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı, Fazilet Partisi ve Ak Parti kurucu ilçe başkanlığı görevlerini yaptı. 2004’te yapılan yerel seçimlerde, “Türkiye’nin en genç belediye başkanı” unvanını kazanarak, 34 yaşında Kahramankazan Belediye Başkanlığına seçildi. ABD’de 2006 yılında Belediye Yönetimi ve Kurumlararası İlişkiler konulu Uluslararası Ziyaretçi ve Liderlik eğitimi programına katılan Ertürk, Kahramankazan’ı, yerel yönetimlerde, Ankara’nın en hızlı gelişen ilçesi haline getirmesi nedeniyle 2012 yılında Washington tarafından özel ödüle layık görüldü.

Ertürk, birçok sivil toplum kuruluşunun yönetim kurulunda aktif rol üstlenerek, eğitimden, spora; sanattan, sosyal sorumluluk projelerine destek verdi. Belediye başkanlığı döneminde Sosyal Belediyecilik alanında ilklere imza atarak, sosyal dayanışmanın ve farkındalığın artırılmasına katkıda bulundu.

Çok kültürlü toplumların bir arada yaşamasının en güzel örneklerini sergileyen Kahramankazan, Avrupa Konseyi tarafından Yerel Demokrasi Haftası kapsamında ‘12 Yıldız Şehir’ ünvanı ile ödüllendirilmiştir.

Ertürk bu çalışmaları dolayısıyla yurt içi ve yurt dışında birçok ödüle layık görüldü.
2009 ve 2014 yıllarında yapılan yerel seçimlerde de Kahramankazan Belediye Başkanı seçilen Lokman Ertürk, bu görevi halen yürütmektedir.
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Ulusal Heyet Üyeliği görevini de yürütmektedir. 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Kazan halkının gösterdiği destansı mücadele sonucu, parlamentoda grubu bulunan bütün siyasi partilerin oy birliği ile Kazan’a “Kahraman” ünvanı verilişinde önemli katkılarda bulunmuştur.
Lokman Ertürk evli ve üç çocuk babasıdır.